10 výkonných fotografií, ktoré zachytávajú hrôzy nelegálnych potratov

Laia Abril je a multiplatformový umelec ktorého práca sa zaoberá hlboko osobnými a občas aj kontroverznými témami ženstva a reprodukčných práv. Pre Abrila je priblíženie príbehov, ktoré sú často skryté alebo nepochopené, o posunutí príbehu k otvorenému rozhovoru o skúsenostiach žien z celého sveta a z histórie.

Jej sériaO potratepoužíva fotografiu a text na zdieľanie skutočných príbehov o tom, ako ženy v minulosti potratili bez prístupu k legálnym a bezpečným metódam. Dielo je súčasťou väčšieho telesa práce tzvHistória Misogynie.BuzzFeed News hovorila s Laiou Abril o svojom výskume a jej pripravovanej knihe,O potrate: A dôsledky nedostatku prístupu.

Varovanie: Niektoré obrázky a text zobrazujú hrubé, neúčinné, nezákonné a nebezpečné metódy prevencie alebo prerušenia tehotenstva. Títo metódy môžu byť potenciálne život ohrozujúce a môžu spôsobiť bolesť, trvalé zranenie, krvácanie a smrť. Informácie o bezpečných potratoch získate od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo odhlásite sa táto informácia od Svetovej zdravotníckej organizácie.Hippokratova zrada

Laia apríl

Vo februári 2015 19-ročná tehotná žena užila abrazívne pilulky v brazílskom São Bernardo do Campo. Začala pociťovať bolesti brucha, preto ju teta zobrala do nemocnice. Potom, čo bola ošetrená, jej lekár zavolal políciu s tým, že ak by sa nepriznala k pokusu o prerušenie tehotenstva, pitval by plod. Spútali ju na nemocničnom lôžku a prepustili ju až po zaplatení kaucie 250 eur.

Vypovedanie lekárov nie je neobvyklé v Brazílii, Peru alebo Salvádore. Ženy, ktoré sú hlásené za pokus o potrat, môžu byť zadržiavané v nemocniciach niekoľko týždňov alebo mesiacov. Mnoho lekárov tvrdí, že je zo zákona povinné informovať úrady o podozrení na potrat v rozpore s profesijnými kódexmi dôvernosti lekára a pacienta.

Cieľom tohto projektu je poukázať na dôsledky nedostatočného prístupu k potratom vo svete. „Nedostatkom prístupu“ nemám na mysli len otázku zákonov, ale aj slobodný a bezpečný prístup bez úsudku. Ak nie sú všetky tieto problémy v poriadku, každoročne zomrie viac ako 47 000 žien a tisíce z nich majú fyzické a/alebo emocionálne následky. Mnoho ďalších je zatknutých, súdených, stíhaných a zbavených slobody, čo zahŕňa aj nútené materstvo. Obrázky nemožno oddeliť od ich textov; ich príbehy pomáhajú vytvoriť koncepčnú mapu, ktorá objasní tieto tak nepochopené a zabudnuté príbehy.

Napriek tomu, že tón obrazov býva dosť triezvy, príbehy sú brutálne. To, čo sa stane, nemožno maskovať, ale je to tiež neviditeľné, nepohodlné a často nebezpečné predvádzať obetiam. Je však pre mňa mimoriadne dôležité, aby ľudia vedeli, čo sa deje. Komuviď, nejakým spôsobom, čo sa deje, a vedieť, aké dôsledky má odmietnutie týchto práv. Tisíce ľudí majú priamy vplyv na život.

Výroba tohto tela bola pre mňa cvičením hlbokého osobného učenia. Stretol som sa s etickými otázkami o živote, o ktorých som nikdy neuvažoval. Väčšina mojej praxe je založená na tom, že ľudia otvárajú dvere na svoje najtemnejšie miesto a spolieham sa na svoju vlastnú empatiu a predispozíciu neposudzovať. Naučil som sa však, že aj keď veríte, že ste bez úsudku, nikdy nie ste úplne slobodní. Toto bola hlboká úvaha o najčistejších otázkach ľudskej bytosti - živote, smrti a práve na rozhodnutie. Nikdy nie je nič čierne alebo biele.

Postup pletacie ihlice

Laia apríl

Trojrozmerný prierez tela znázorňujúci postup, ktorý vykonali neprofesionáli, pomocou predmetov, ktoré nie sú na tento účel určené. Na miestach, kde sú potraty nezákonné, tehotné ženy zvyčajne ignorujú svoj stav tak dlho, ako je to možné, čím strácajú drahocenný čas. Nelegálne potraty sa v priemere vykonávajú v určitom okamihu druhého trimestra. V tom mieste musí byť cez krček maternice zavedený nástroj na prepichnutie plodového vaku. To vyvoláva pôrod a môže viesť k vypudeniu embrya. Vzhľadom na nedostatok alternatív musia ženy nútené použiť túto nebezpečnú metódu ukončenia vážneho fyzického zranenia alebo dokonca smrti.

Vriace kúpele, zuby a povery

Laia apríl

Užívanie si parného kúpeľa sa zdá byť rozšírenou metódou, ktorá pretrváva celé generácie. Jeden sanskrtský text z 8. storočia odporúča drep nad vriacim hrncom cibule, techniku, ktorú na začiatku 20. storočia používali na dolnom východe Manhattanu aj židovské ženy. Ešte v roku 1870 niektorí potratári vytrhali pacientom zuby bez anestetika, pretože sa predpokladalo, že bolesť a šok vyvolávajú potrat. Plinius starší (23–79 n. L.), Dioscorides (40–90 r. N. L.) A Pseudo-Galen (129–216 n. L.) Uvádzajú poverčivejšie spôsoby potratu, ako je jedenie vrany, uhryznutie psom. , alebo kríženie menštruačnej krvi inej ženy.

Kondóm z rybieho mechúra

Laia apríl

Najstaršie profylaktiká boli typicky vyrobené z mechov zo sumca a jesetera a používali sa až do 19. storočia. Obľúbené bolo aj očistené, rozštiepené a sušené jahňacie črevo. Pretože ani jeden materiál nie je veľmi elastický, museli byť také rané kondómy pripevnené k penisu stuhou. Boli aj drahé. Po každom použití boli kondómy umyté, starostlivo vysušené a potreté olejom, aby nedošlo k popraskaniu.

Prekračovanie medzinárodných hraníc

Laia apríl

2. januára 2015 som cestoval na potrat na Slovensko. Príliš som sa bála, aby som sama užívala potratové tabletky. Čo keby sa niečo pokazilo? Preto som sa rozhodol ísť na chirurgický potrat na klinike v zahraničí. Cítil som sa rozrušený z požičiavania peňazí na tento postup a osamelý a frustrovaný, pretože som nemohol nikomu povedať, čo sa deje. Najťažšie bolo postaviť sa svojmu priateľovi, ktorý je proti potratu. Napriek tomu som sa potom cítil silnejší a vyspelejší. “ - Marta, 29, Poľsko

Potrat je legálny takmer vo všetkých krajinách EÚ, okrem Poľska, Írska a Malty. V Poľsku je potrat nezákonný, okrem prípadov sexuálneho napadnutia, vážnej deformácie plodu alebo ohrozenia života matky. Oficiálny počet potratov vykonaných v tejto krajine s 38 miliónmi obyvateľov je len asi 750 ročne. Podľa holandskej organizácie pre práva na potraty Women on Waves sa skutočný počet blíži k 240 000.

V novembri 2015 porodila 9-ročná Inocencia v Nikaragui chlapčeka. Bol synom jej vlastného biologického otca, ktorý Inocenciu opakovane znásilňoval od 7 rokov. Mnoho krajín vrátane Paraguaja, Guatemaly, Hondurasu, Venezuely, Somálska, Konga, Egypta, Iránu a Libanonu nepovažuje znásilnenie za legitímne dôvod potratiť a povoliť potrat iba vtedy, ak je ohrozený život matky. Ešte presnejšie, Nikaragua, Salvador, Dominikánska republika, Malta a Vatikán sú piatimi národmi na svete, kde sú potraty zakázané za každých okolností.

Nelegálna súprava nástrojov

Laia apríl

Na miestach, kde je potrat nezákonný, môžu byť niektoré lekárske nástroje darom. Z tohto dôvodu boli len zriedka vyvinuté alebo predané konkrétne dodávky pre tento postup. Namiesto toho sa lekári, potratári zo zákulisia a tehotné ženy obracajú na bežné domáce nástroje: pletacie ihlice, drôtené vešiaky na šaty, močové katétre a množstvo ďalších predmetov, ktoré sú dostatočne dlhé na to, aby sa dostali do maternice.

Staroveké bylinky a orálne roztoky

Laia apríl

Infúziu miestnych rastlín ruda a chipilin používajú salvadorské ženy na prerušenie tehotenstva v prvom trimestri. Od čias Hippokrata existuje nekonečný zoznam perorálnych liekov, ktoré údajne vyvolávajú potrat. Medzi niekoľko príkladov patrí: ďatelina zmiešaná s bielym vínom, striekajúca uhorka, zapáchajúca dúhovka, klzký brest, pivovarské kvasnice, melón, divá mrkva, aloe, papája, drvené mravce, ťavie vlasy, olovo, belladonna, chinín a granátové jablko; alternatívne aj hladomorom.

Drevené a plastové tyče

Laia apríl

Predčasné prerušenie tehotenstva je zakázané takmer v každej krajine Afriky kvôli obmedzujúcim zákonom bývalej koloniálnej vlády. Z tohto dôvodu potraty vykonávajú buď laickí potratári alebo ženy, ktoré sú ponechané svojmu osudu. Za týmto účelom sa plodový vak prepichne medzi štvrtým a piatym mesiacom tehotenstva. Následný výtok plodovej vody si vynúti narodenie mŕtveho embrya do dvoch až troch dní. Pri tom sa používajú ostré predmety, ako napríklad konáre alebo dlhé tŕne. Prepichnutie plodového vaku často vedie k komplikáciám, ako je silné krvácanie a/alebo život ohrozujúce infekcie. So šťastím sú ženy schopné prísť do nemocnice včas, aby sa o situáciu postarali.

Stroj na podporu života

Laia apríl

27. novembra 2014 bola dvadsaťročná Írka prijatá do nemocnice s bolesťami hlavy a nevoľnosťou. O dva dni neskôr matka dvoch detí utrpela pád a neskôr sa ukázalo, že nereaguje. 9. decembra bola vyhlásená za klinicky mozgovú smrť. V tom čase bola 15 týždňov tehotná a bola proti svojej rodine umiestnená na podporu života. 26. decembra írsky vrchný súd rozhodol, že zariadenie na podporu života môže byť vypnuté po vypočutí, že jej plod má malú šancu na prežitie.

V Írsku je potrat nezákonný, pokiaľ k nemu nedôjde v dôsledku lekárskeho zákroku vykonaného na záchranu života matky. Podľa 8. dodatku írskej ústavy z roku 1983 má nenarodené dieťa rovnaké práva ako jeho matka.

O potrate: A dôsledky nedostatku prístupuje k dispozícii na predobjednávku v USA tu a sú k dispozícii pre európsky nákup tu . Ak chcete vidieť viac diel Laie Abril, navštívte jej webovú stránku na laiaabril.com .