Donald Trump, americký troll, sa nechal oklamať, aby kandidoval za prezidenta

BETANCUR / Getty Images

„Viete, čo je to trolling?“ Spýtal som sa Donalda Trumpa.

V jedno januárové popoludnie bolo minulý rok neskoro a my sme sedeli v slabo osvetlenom brlohu na miliardárovom 17-árovom panstve Palm Beach. Odpovedal, že mu tento termín nie je známy, a na jeho žiadosť som sa ho pokúsil definovať. „Je to v podstate hovorenie alebo robenie vecí len preto, aby som vyprovokoval ľudí,“ povedal som a vysvetlil som, že je veľa ľudí, ktorí ho považovali za trolla, pretože „provokácia je váš konečný cieľ“.

Trump štetcom charakterizoval. „To nie je mojekonečnýgól, “protestoval. 'Mojím konečným cieľom je, aby bola táto krajina opäť skvelá!' Potom však na chvíľu o tom premýšľal. „Rád provokujem ľudí,“ priznal. 'Na tom je pravda.'V to popoludnie sme nakoniec strávili veľkú časť nášho rozhovoru a diskutovali sme o Trumpovej notoricky známej taktike vlečenia - ako si vyberá ciele, ako sa snaží vyvolať čo najhysterickejšie reakcie, ako je v tomto lepší ako všetci ostatní. V jednom momente sa naklonil k introspekcii. „Mimochodom, neviem, či je to dobré alebo zlé,“ zveril sa. Potom však upravil kurz a pokrčil plecami. 'To je moja povaha.'

V utorok Trump naplno ukázal svoje inštinkty prirodzeného pôvodu, keď sa majestátne kĺzal po eskalátore v zlatom ráme vo svojom rovnomennom manhattanskom mrakodrapu; zmocnil sa pódia v čele átria nabitého viac ako 100 reportérmi; a spustili sa do bezuzdných, hodinových reptaní v národnej televízii, ktoré boli posiate zápalnou rétorikou zameranou priamo na vnútornosti poslucháčov.

Každý poburujúci riadok, ktorý vypadol z Trumpových úst, sa odrazil cez Twitter a nechal na ňom kamery vycvičené oveľa dlhšie, ako to zvyčajne umožňuje živé televízne vysielanie. Predstavenie bolo príliš neodolateľné.

Trump o mexických imigrantoch: „Prinášajú drogy, prinášajú zločin, sú násilníci a niektorí, predpokladám, sú dobrí ľudia.“

Trump o islamských teroristoch: „Zbohatli. Súťažím s nimi. “

Trump o Číne: „Netvrdím, že sú hlúpi. Mám rád Čínu. Práve som predal byt za 15 miliónov dolárov. Mám ich mať rád? ... Ale ich lídri sú oveľa múdrejší ako naši lídri. A nemôžeme sa tým udržať. Je to ako, zoberte New England Patriots a Toma Bradyho a dajte im hrať svoj stredoškolský futbalový tím. '

Bellicose diatribes, ako sú tieto, sú dôvodom, prečo je Trump v politických kruhoch niekedy označovaný ako „karnevalový barker“-opis, ktorý prezident Obama skvele použil pri špízovaní pravicového realitného magnáta na večeri korešpondentov Bieleho domu v roku 2011. Termín však nie je úplne správny. V americkom volebnom cirkuse Trump nehrá rolu rýchlo hovoriaceho propagátora, ktorý láka okoloidúcich krokom „krok hore!“ pozvánky prísť sa pozrieť na divné, úžasné a divoké okuliare vo svojom vnútri. On sám je Bradatá dáma. A ako každá dobrá atrakcia pre SideShow, vie, že jediným spôsobom, ako na neho nechať oči, je nájsť nové triky, ktoré majú šokovať, rachotiť, burcovať, podnecovať a rozpaľovať.

Podľa týchto štandardov sa jeho utorkové vystúpenie v Trump Tower mohlo zdať ako úspech - ďalší triumf trolla celebrít, ktorý úspešne uniesol denný cyklus správ. V tomto prípade však nebolo jasné, kto presne troluje koho.

„Dámy a páni,“ oznámil a veľkolepo natiahol ruku v ráznom geste, akoby odhalil nový rad značkových kravát. 'Oficiálne kandidujem na prezidenta USA.'

Trump už asi štvrťstoročie verejne dráždi možnosť politickej kariéry-neustále tvrdí, že je na pokraji kandidatúry na prezidenta, aby však na poslednú chvíľu vycúval po tom, čo prehltol tisíce pracovných hodín spravodajských médií. . Táto schéma sa roky ukázala byť spoľahlivým magnetom pozornosti Trumpa, ale do konca roku 2012 politická trieda - po mesiacoch čoraz absurdnejších a toxických partizánskych šoumenov - do značnej miery nakazila šarádu. Medializácia sa zmenšovala. Konzervatívny goodwill sa vyparil. Keď sa pokúsil vyvolať špekulácie z roku 2016, nikto mu neveril.

Taký bol hrozný stav Trump-mentum, keď som ho začiatkom minulého roka dostihol. Zdá sa, že Trumpa znepokojovala jeho slabnúca politická relevantnosť aj napriek tomu, že v miliardárovej bubline bohatého bohatstva a falošných ľudí, ktorí slúžia stabilnej diéte chvály a urážok. Pozitívne hladoval po validácii z politického sveta a bol pohltený prekvapivým množstvom stavovskej úzkosti.

To je príbeh S písaním som skončil.

Stačí povedať, nepáčilo sa mu to.

Trump si začínal uvedomovať, že sa zahol do kúta. Vážna pozornosť, ktorú žiadal od politických elít, sa už nikdy nevráti, kým oficiálne nevysloví slová: „Kandidujem na prezidenta“. Nezostali mu žiadne možnosti. Musel utiecť. Ale aj teraz, keď je kandidátom, sa doterajšie pokrytie zdalo, že s jeho kampaňou zaobchádza ako s niečím medzi performance a otvorenou fraškou.

Skepticizmus má svoje dobré dôvody. „Finančné informácie“, ktoré Trump zverejnil tento týždeň - a deklaruje aktíva v hodnote 9 miliárd dolárov - sa viac podobá na nástenku snov ako na súbor oficiálnych finančných dokumentov. Ak skutočne zverejní svoje daňové priznania ako dôveryhodný kandidát v skutočnom živote, riskuje odhalenie chaotickejšieho a skromnejšieho osobného šťastia. Nie nóbl.

Za zmienku tiež stojí, že Trump zatiaľ v skutočnosti nepredložil potrebné dokumenty Federálnej volebnej komisii, ktoré by vyhlásili jeho kandidatúru za oficiálnu. Má na to 15 dní a hovorca sľúbil theNew York Timesže by urobil. Voliči medzitým čelia možnosti, že budú nútení uspokojiť sa s jedným z nich ďalších 397 kandidátov ktorí zákonne vyhlásili.

Dokonca aj liberálny blogger tvrdil V utorok večer spoznal profesionálneho herca-pózujúceho v tričku-z jednej z fotografií Trumpovho výkopového podujatia. Vystopoval som meno herca a poslal som mu e -mail so žiadosťou o komentár, ale nedostal som žiadnu odpoveď. Keď som sa Trumpovho hovorcu spýtal, či najali na túto akciu hercov, jeho manažér kampane Corey Lewandowoski zavolal späť s odmietnutím kruhového objazdu. „Odporúčam vám, aby ste si urobili domácu úlohu skôr, ako napíšete niečo, čo je fakticky nepravdivé,“ povedal. „Už si to skúsil.“

Asi najzaujímavejšou otázkou, ktorá sa vznáša nad Trumpovým aktom z roku 2016 o vysokých drôtoch, je, aký druh siete nainštaloval, aby ho chytila, keď sa nevyhnutne ocitne vo voľnom páde. Na rozdiel od posledných volieb, keď sa abnormálne neatraktívna zbierka kandidátov a nespokojní voliči krátko spojili s cieľom získať Trumpa na základe niekoľkých hypotetických prieskumov, jeho postavenie v dnešných pretekoch je rozhodne nevýrazné. Jeden aprílový prieskum zistil, že 62% republikánov by ani neuvažovalo o jeho hlasovaní. Je vnímaný menej priaznivo ako takmer každý iný uchádzač. Mnoho prieskumov verejnej mienky ukazuje, že sedí na deviatom mieste v poli.

Keď sme sa naposledy rozprávali, Trump mi dovolil priblížiť teóriu svojej manželky Melánie o svojich perspektívach. 'Povedala:' Viete, miláčik, ak niekedy oznámiš, že vlastne kandiduješ, tvoje volebné miestnosti prejdú cez strechu, 'povedal Trump. „Myslím, že by to mohlo byť správne. Veľa ľudí ma má rád, ale hovoria: „Túto hru hrať nebudem.“ Pretože si myslia, že je to hra. Nie je to hra! ' Niekoľkokrát zopakoval odôvodnenie a pravdepodobne dokázal rozpoznať moju skepsu, pretože nakoniec dodal: „Ankety mi hovoria to isté.Profesionálneprieskumníci verejnej mienky. “

Možno Melania nakoniec zmätie novinárov v oblasti dát. Ale ak nie, Trump sa môže čoskoro ocitnúť v prekérnej situácii. Celý étos jeho ríše je založený na myšlienke, že Donald Trump je víťaz a jeho kritici sú irelevantné, žiarlivé, žalostné zlyhania. Ako by skĺbil toto vnímanie s realitou, keby sa rozhorel ako jednociferné číslo bežiace aj v Iowe?

Trump bežne trvá na tom, že keby kandidoval v roku 2012, dnes by bol v Oválnej pracovni. Keď som bol s ním, dokonca tvrdil, že Romney by vyhral, ​​keby jeho kampaň lepšie využila Donalda ako náhradníka.

Prečo nerozpoznali takú očividnú cestu k víťazstvu? Opýtal som sa.

„Stuart Stevens je porazený,“ pokrčil plecami Trump na adresu hlavného stratéga kampane. Potom premýšľal, že Romney sa ma „bojí“ a tvrdil, že asistenti kandidáta sa obávajú, že vedľa dynamickej, veliacej postavy ako on bude Mitt „vyzerať sekundárne, nie ako prezidentský uchádzač“.

Trump bol schopný tvrdiť tieto tvrdenia za posledných 25 rokov, pretože ich nikdy nemusel testovať. Zakaždým, keď vtrhne na národnú politickú scénu, zaistí, aby na vás čakali dvere, ktoré mu umožnia urobiť rýchly a čistý východ, kým sa svetlá príliš nezahrejú. Bol to najdôležitejší mechanizmus na záchranu tváre v jeho politickej „kariére“. Už ho nemá k dispozícii.