ISIS ničí staroveký chrám v sýrskom meste Palmýra

Archivujte fotografie / Getty Images

Chrám Baalshamin v Palmýre na tejto archívnej fotografii z roku 1960.

Militanti z ISIS zničili ruiny starovekého chrámu v meste Palmýra v Sýrii, zapísanom v zozname svetového dedičstva UNESCO, informovali v nedeľu predstavitelia a aktivisti o ďalšom výskyte extrémistov, ktorí v mene náboženstva znesvätili pozostatky z histórie.

UNESCO ho opísalo ako oázu v sýrskej púšti Stránka svetového dedičstva Palmyra ponúka veľkolepé ruiny, ktoré boli kedysi veľkým mestom a boli jedným z najdôležitejších kultúrnych centier starovekého sveta.Bojovníci ISIS sa však v máji zmocnili ruín mesta a pustili sa do predaja niektorých starožitností na čiernom trhu, pričom zničili ďalšie modly a weby, o ktorých sa skupina domnieva, že sú v rozpore s ich verziou islamu.

Sýrske observatórium pre ľudské práva, britská monitorovacia skupina, povedala nedeľa že ruiny chrámu Baalshemin vyhodili do vzduchu extrémisti pred mesiacom.

Povedal to však šéf sýrskych starožitností Maamoun Abdulkarim Francúzska mediálna agentúra k zničeniu došlo v nedeľu.

'Daeš dnes umiestnil do chrámu Baala Shamina veľké množstvo výbušnín a potom ich vyhodil do vzduchu, čím spôsobil chrámu veľké škody,' povedal agentúre AFP pod iným názvom ISIS.

'Cella [vnútorná časť chrámu] bola zničená a stĺpy v okolí sa zrútili,' povedal.

Militanti z ISIS minulý týždeň sťali jedného z najlepších sýrskych vedcov v oblasti starožitností , Khaled al-Asaad, ktorý pracoval v Palmýre viac ako pol storočia.

Vieme, že šokujeme svet, keď sa prebudia a budú počuť správy [o smrti učenca], povedal jeden z militantov z ISIS pre BuzzFeed News.

ISIS stál za uznávaným odborníkom na sýrske pamiatky a jeho telo zavesil zo starovekých rímskych stĺpov

buzzfeed.com

Tu je pohľad na niektoré zo starovekých miest zničených ISIS a sýrskou občianskou vojnou

buzzfeed.com