Príbeh za darom Seana Parkera vo výške 10 miliónov dolárov na autoimunitný výskum

Gonzalo Fuentes / Reuters

Sean Parker v roku 2011

Sean Parker, miliardár, bývalý prezident Facebooku, je alergický na orechy. Vážne. To isté platí pre mäkkýše a avokádo. Má tiež príbuzných s Hashimotovou chorobou, pri ktorej imunitný systém napáda štítnu žľazu. Nie je divu, že ho dlho fascinuje imunitný systém - prečo funguje, prečo sa zhoršuje a napáda vlastné tkanivá a orgány tela. A táto fascinácia ho viedla k tomu, že kus svojho šťastia daroval vede.

Jeho najnovší darček, ktorý bol dnes oznámený: 10 miliónov dolárov Kalifornskej univerzite v San Franciscu na vytvorenie autoimunitného výskumného laboratória Seana N. Parkera a financovanie výskumu chorôb, ako je diabetes 1. typu, roztrúsená skleróza a reumatoidná artritída. Ako mnoho filantropov zo Silicon Valley, Parker chce vidieť, ako jeho investícia prináša výsledky; teda ošetrenia v nie tak vzdialenej budúcnosti.V posledných dvoch desaťročiach sa vykonalo obrovské množstvo práce na pochopenie imunitných mechanizmov na veľmi základnej, bunkovej úrovni, a preto môžeme teraz začať premýšľať o tom, ako môžu tieto základné znalosti vedy viesť k prekladu do terapií ktoré liečia obrovské množstvo chorôb? “Parker, koho Forbes hodnoty podľa odhadov 2,5 miliardy dolárov, povedal BuzzFeed News. Veľké množstvo nákladov v systéme zdravotnej starostlivosti ide na liečbu týchto chorôb, ktoré majú vo svojom základe imunologickú zložku, ktorú je potrebné riešiť.

Parker nie je jediným technologickým magnátom, ktorý sa obrátil na filantropiu: Generálny riaditeľ Salesforce Marc Benioff a jeho manželka dali viac ako 250 miliónov dolárov dvom detským nemocniciam UCSF, generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg a jeho manželka vynaložili 25 miliónov dolárov na boj proti roku 2014 Vypuknutie eboly , a Bill a Melinda Gatesovi investovali miliardy do globálneho úsilia v oblasti verejného zdravia.

V júni Parker oznámil, že dáva 600 miliónov dolárov na vytvorenie Parkerovej nadácie. Dal na to 4,5 milióna dolárov úsilie o odstránenie malárie v ten mesiac na UCSF a taktiež nalial 24 miliónov dolárov na vytvorenie rovnomenného centra výskum astmy a alergií na Stanfordskej univerzite. Okrem toho veľa daroval rakovina výskum, jeden z jeho najväčších záujmov.

Susan Merrell, UCSF

Imunológ Jeff Bluestone vo svojom laboratóriu s doktorandmi Armandom Villaltou a Melanie Matheuovou.

Vedením nového laboratória UCSF je Jeffrey Bluestone, imunológ, ktorého výskum sa zameral na myšlienku, že terapie môžu preprogramovať imunitný systém tak, aby zastavil autoimunitné ochorenia a zároveň si zachoval schopnosť bojovať s infekciami. To je v kontraste k terapiám, ktoré potláčajú abnormálne imunitné funkcie, ale môžu pacientov vystaviť vyššiemu riziku vzniku infekcií. Niektoré z výskumov spoločnosti Bluestone viedli k terapiám, ktoré liečia stredne ťažkú ​​až ťažkú ​​reumatoidnú artritídu u dospelých a detí a ktoré pomáhajú zabrániť vášmu telu odmietnuť transplantovanú obličku. Viedol výskum experimentálneho lieku, ktorý mal zablokovať postup cukrovka 1. typu to je teraz v klinických skúškach.

Bluestone, bývalý výkonný riaditeľ vicekancelár a probošt UCSF sa zaujíma najmä o regulačné T-bunky, ktoré zabraňujú iným imunitným bunkám útočiť na vlastné tkanivá tela. Povedal pre BuzzFeed News, že do laboratória sa zapoja výskumníci z jeho domovskej inštitúcie a iných krajín a že diabetes 1. typu bude veľkým, ale nie jediným zameraním. Jednou z vzrušujúcich vecí v tejto oblasti je v súčasnosti zhoda mechanizmov, ktoré existujú medzi viacerými autoimunitnými ochoreniami, povedal. Nechcel by som byť obmedzený na jednu konkrétnu chorobu.

Uznávajúc, že ​​je stále potrebné vykonať základný výskum, Parker je napriek tomu ambiciózny vo svojich cieľoch pre laboratórium, ktoré zahŕňajú dôkaz koncepcie liečby diabetu 1. typu. Mali by sme byť schopní dokázať v nejakom rozumnom dvoj až päťročnom časovom rámci, že pacient, ktorý by inak bol závislý na inzulíne a nebol by schopný produkovať inzulín, by mohol viesť normálny život a v podstate by ste mohli použiť slovo „c“ s pacientom - sú vyliečení, povedal.

V op-ed v The Wall Street Journal toto leto sa Parker identifikoval ako súčasť nového druhu technicky vyťažených darcov, ktorých lákajú hackerské problémy: „Títo začínajúci filantropi chcú metriky a analytické nástroje porovnateľné s prístrojovými doskami, ako napríklad Mixpanel, ktoré poháňajú ich softvérové ​​produkty. Chcú komunikovať priamo s vedcami, terénnymi pracovníkmi a akademikmi, ktorých myšlienky poháňajú filantropický svet, ale ktoré sú tradične ukryté niekde v zákulisí, chránené pred svojimi príjemcami takzvanými vývojovými dôstojníkmi. “

Parker dúfa, že pomôže ľuďom ako Mary Rooneyová (39), ktorej pred štyrmi rokmi diagnostikovali cukrovku 1. typu a bola zaradená do klinického skúšania UCSF. Prešla jednorazovou liečbou, ktorá zahŕňala úpravu a opätovné vloženie vlastných regulačných T-buniek do jej systému, aby mohla pokračovať vo vlastnej produkcii inzulínu. Do dnešného dňa nemala žiadne viditeľné vedľajšie účinky. Skutočnosť, že existuje potenciál liečebných postupov zameraných skôr na reguláciu imunitného systému, ako na jeho potlačenie a doplnenie liekmi po poškodení - myslím si, že je to fenomenálne, povedala.